Hakkımızda > Neden HUMANERA Consulting?


Neden HUMANERA Consulting

 

HUMANERA Consulting’i TERCİH EDENLERİN SIRALADIĞI 6 NEDEN:

 

Aşağıdaki 6 madde, HUMANERA Consulting'in sorumluluğunu aldığı tüm projelerdeki başarı ve uzun soluklu müşteri - aday ilişkilerinin, bir diğer deyişle “Neden HUMANERA Consulting?” sorusuna verilen yanıtların özeti;

 

1- Butik Hizmet
“Hiç bir koşulda butik ve özgün olmaktan vazgeçmiyorlar. Yaptıkları iş aslında Yap-boz’u tamamlamak. Her şirketin kültürü, değerleri, yönetim anlayışı, organizasyonel yapısı ve ihtiyaçları birbirinden farklı. HUMANERA Consulting, bunun yüksek farkındalığı ile tıpkı her seferinde başka bir yap-boz’u tamamlar gibi her bir müşteriye ve ilgili projeye ayrı bakış açısı ile yaklaşıyor. Aynı şirket için defalarca çalışmış olsa bile her ihtiyacı, farklı bir proje olarak ele alıyor. Kuruma özel yapılandırılmış özgün yöntemlerle ilerliyor ve her seferinde başarı ile tamamlıyor. İhtiyaca özel hizmet yapısı ile iş ortağı olarak gördükleri müşterilerinin bir parçası gibi hareket ediyor, öylesine sağlam bir güven ortamı yaratıyorlar ki iş kaçınılmaz olarak başarılı oluyor.”

 

2- Beklentileri Tam Kavrama
“Müşterilerinin pozisyon(lar)dan beklentilerini kavramayı her şeyin üstünde tutuyor, tam odaklanıyorlar. Stratejik iş birlikteliği kurdukları müşterilerinin faaliyet alanlarını, hedeflerini, iç dinamiklerini ve stratejilerini tamamen anlayıp, içselleştiriyorlar. Stratejik işe alım ve koçluk gereksinimlerinde en iyi çözümü, geniş bilgi, yöntem, kaynak ve derin deneyimlerini kullanarak ve zaman gözetmeden sunuyorlar. Organizasyonel yapılar hakkında çok değerli öneriler sunuyorlar. Sürekli ve istikrarlı çözüm üreterek, iş ortaklarının maksimum başarıya ulaşmalarına adeta adanıyorlar.”

3- Hız
“Günümüzün en kritik konusu zaman. HUMANERA Consulting "kısa listesini" daima taahhüt edilen sürede sunar. En karmaşık projelerde dahi, en üst düzeyde kaliteli ve verimli çalışmayı taahhüt eder ve bunu mutlaka gerçekleştirir. Tüm projeleri söz verilen zaman içinde, alternatif ve yaratıcı kanallarını da kullanarak,  iyi tasarlanmış araştırma yöntemleri ile tamamlar.”

4- Optimum Kısa Liste
“Müşterilerinin, kendilerine sunulan kısa listedeki her bir adayla görüşmesini ve yerleştirmeyi bu listeden yapabilmesini hedefliyor, bundaki başarıyı bir kalite göstergesi olarak sürekli ölçüyorlar. Belirli kalıp ve şablonlara sıkışıp kalmıyor, olası adayları, gizli kalmış yetenekleri ortaya çıkarıyor, kısa listeyi tam olarak ihtiyacı karşılamaya odaklı alternatiflerle ve önerilerle zenginleştiriyor, projeyi daima başarı ile sonuçlandırıyorlar.”

5- Sürekli ve Zamanında İletişim
“Proje öncesinde, sırasında ve sonrasında gerekli ve önemli noktalarda müşterilere ve adaylara geri bildirimler veriyor, proje süresince tüm aşamaların paydaşlar tarafından sağlıklı bir şekilde takip edilmesini sağlıyorlar. Müşteri ve adayların bilgilenme ihtiyacı ve haklarını gözeterek, tüm açıklığıyla zamanında geri bildirim veriyorlar. HUMANERA Consulting'in en rahatlatan özelliklerinden biri;  her adımda, hatta aktif her hangi bir somut proje olmasa dahi, HUMANERA Consulting danışmanlarının ihtiyaç anında hızla erişilebilir olması.”

 

6- Katkıyı İzleme
“Tamamlanmış projelerinde müşterilerini ve adaylarını düzenli olarak izliyor ve gerek performans, gerekse de beklentilerin karşılanması açısından her iki tarafı da gözlemliyorlar. Adaylarla sürekli teması koruyor, kariyer gelişimlerini takip ediyor,  gereğinde koçluk yapıyor, ve bütünleşme sürecine eşlik ediyorlar. Proje tamamlandı diye işi asla bırakmıyorlar. Her zaman HUMANERA Consulting'i hep yanınızda hissediyorsunuz.”